Advertisement

Hawks to wait for flag unfurling

November 23, 2023 7:00 pm in by
Inverleigh celebrates winning the 2023 GDFNL premiership. (Sports Media image/Marcel Berens)

Inverleigh will have to wait until Round 3 to unfurl its first premiership flag in 31 years.

The Hawks are away to Belmont Lions and Bell Post Hill in the opening two rounds before hosting East Geelong on April 20.

Inverleigh will hoist two pennants on the day, with the club’s reserves snapping a 49-year premiership drought.

Article continues after this ad
Advertisement

The Hawks’ first of two meetings against fellow grand finalist Thomson will come in Round 5.

That’s when Ryan Robertson will be free to return from his four-match suspension for a first-quarter bump that has Tiger Jahd Anderson’s playing future in question.

New Anakie coach Jayke Mawson will get a baptism of fire against a Bannockburn squad expected to improve on last year’s elimination final exit following some impressive off-season recruiting.

First-year East Geelong mentor Ned Aulsebrook will commence his coaching journey against Bell Post Hill at home.

Fellow new coaching signings Scott Frangos (Geelong West) and Peter Riccardi (North Geelong) will go head-to-head in a night match at West Oval.

Article continues after this ad
Advertisement

Riccardi will only have to wait until Round 5 to face former team Bannockburn.

The Magpies host the Tigers – who the Geelong great guided to the 2019 flag – in the first of two meetings between the clubs.

At this stage, only four twilight games have been scheduled – two at West Oval and two at Winchelsea’s Eastern Reserve.

2024 GDFNL FIXTURE

ROUND 1
Saturday, April 6
Anakie vs. Bannockburn @ Anakie Reserve, 2:00pm
Thomson vs. Winchelsea @ Godfrey Street, 2:00pm
Corio vs. Werribee Centrals @ Shell Reserve, 2:00pm
Belmont Lions vs. Inverleigh @ Winter Reserve, 2:00pm
East Geelong vs. Bell Post Hill @ Richmond Crescent, 2:00pm
Geelong West Giants vs. North Geelong @ West Oval, 5:30pm

ROUND 2
Saturday, April 13
Bell Post Hill vs. Inverleigh @ Myers Reserve, 2:00pm
Belmont Lions vs. Corio @ Winter Reserve, 2:00pm
Thomson vs. East Geelong @ Godfrey Street, 2:00pm
Werribee Centrals vs. Geelong West Giants @ Galvin Park, 2:00pm
North Geelong vs. Anakie @ Keith Barclay Oval, 2:00pm
Winchelsea vs. Bannockburn @ Eastern Reserve, 5:30pm

Article continues after this ad
Advertisement

ROUND 3
Saturday, April 20
Bannockburn vs. Thomson @ Victoria Park, 2:00pm
Inverleigh vs. East Geelong @ Inverleigh Reserve, 2:00pm
Anakie vs. Werribee Centrals @ Anakie Reserve, 2:00pm
Corio vs. Bell Post Hill @ Shell Reserve, 2:00pm
Winchelsea vs. North Geelong @ Eastern Reserve, 5:30pm
Geelong West Giants vs. Belmont Lions @ West Oval, 5:30pm

ROUND 4
Thursday, April 25 (Anzac Day)
Inverleigh vs. Bannockburn @ Inverleigh Reserve, 2:00pm
Saturday, April 27
Corio vs. Winchelsea @ Shell Reserve, 2:00pm
Geelong West Giants vs. Anakie @ West Oval, 2:00pm
Belmont Lions vs. Thomson @ Winter Reserve, 2:00pm
Bell Post Hill vs. Werribee Centrals @ Myers Reserve, 2:00pm
East Geelong vs. North Geelong @ Richmond Crescent, 2:00pm

ROUND 5
Saturday, May 4
North Geelong vs. Bannockburn @ Keith Barclay Oval, 2:00pm
Werribee Centrals vs. Winchelsea @ Galvin Park, 2:00pm
Belmont Lions vs. Anakie @ Winter Reserve, 2:00pm
East Geelong vs. Corio @ Richmond Crescent, 2:00pm
Inverleigh vs. Thomson @ Inverleigh Reserve, 2:00pm
Bell Post Hill vs. Geelong West Giants @ Myers Reserve, 2:00pm

ROUND 6
Saturday, May 11
Anakie vs. Bell Post Hill @ Anakie Reserve, 2:00pm
Corio vs. Inverleigh @ Shell Reserve, 2:00pm
Thomson vs. North Geelong @ Godfrey Street, 2:00pm
Winchelsea vs. Belmont Lions @ Eastern Reserve, 2:00pm
Geelong West Giants vs. East Geelong @ West Oval, 2:00pm
Bannockburn vs. Werribee Centrals @ Victoria Park, 2:00pm

ROUND 7
Saturday, May 18
Geelong West Giants vs. Inverleigh @ West Oval, 2:00pm
Bannockburn vs. Belmont Lions @ Victoria Park, 2:00pm
North Geelong vs. Werribee Centrals @ Keith Barcley Oval, 2:00pm
Thomson vs. Corio @ Godfrey Street @ Godfrey Street, 2:00pm
Anakie vs. East Geelong @ Anakie Reserve, 2:00pm
Winchelsea vs. Bell Post Hill @ Eastern Reserve, 2:00pm

ROUND 8
Saturday, May 25
Belmont Lions vs. North Geelong @ Winter Reserve, 2:00pm
Bell Post Hill vs. Bannockburn @ Myers Reserve, 2:00pm
Corio vs. Geelong West Giants @ Shell Reserve, 2:00pm
East Geelong vs. Winchelsea @ Richmond Crescent, 2:00pm
Inverleigh vs. Anakie @ Inverleigh Reserve, 2:00pm
Werribee Centrals vs. Thomson @ Galvin Park, 2:00pm

Article continues after this ad
Advertisement

ROUND 9
Saturday, June 1
North Geelong vs. Bell Post Hill @ Keith Barclay Oval, 2:00pm
Winchelsea vs. Inverleigh @ Eastern Reserve, 2:00pm
Werribee Centrals vs. Belmont Lions @ Galvin Park, 2:00pm
Anakie vs. Corio @ Anakie Reserve, 2:00pm
Bannockburn vs. East Geelong @ Victoria Park, 2:00pm
Thomson vs. Geelong West Giants @ Godfrey Street, 2:00pm

ROUND 10
Saturday, June 15
North Geelong vs. Inverleigh @ Keith Barclay Oval, 2:00pm
Belmont Lions vs. Bell Post Hill @ Winter Reserve, 2:00pm
Winchelsea vs. Geelong West Giants @ Eastern Reserve, 2:00pm
Bannockburn vs. Corio @ Victoria Park, 2:00pm
Werribee Centrals vs. East Geelong @ Galvin Park, 2:00pm
Thomson vs. Anakie @ Godfrey Street, 2:00pm

ROUND 11
Saturday, June 22
Geelong West Giants vs. Bannockburn @ West Oval, 2:00pm
East Geelong vs. Belmont Lions @ Richmond Crescent, 2:00pm
Anakie vs. Winchelsea @ Anakie Reserve, 2:00pm
Inverleigh vs. Werribee Centrals @ Inverleigh Reserve, 2:00pm
Corio vs. North Geelong @ Shell Reserve, 2:00pm
Bell Post Hill vs. Thomson @ Myers Reserve, 2:00pm

ROUND 12
Saturday, June 29
Bannockburn vs. Anakie @ Victoria Park, 2:00pm
Werribee Centrals vs. Corio @ Galvin Park, 2:00pm
Inverleigh vs. Belmont Lions @ Inverleigh Reserve, 2:00pm
Winchelsea vs. Thomson @ Eastern Reserve, 2:00pm
Bell Post Hill vs. East Geelong @ Myers Reserve, 2:00pm
North Geelong vs. Geelong West Giants @ Keith Barclay Oval, 2:00pm

ROUND 13 (Split Round)
Saturday, July 6
Inverleigh vs. Bell Post Hill @ Inverleigh Reserve, 2:00pm
Bannockburn vs. Winchelsea @ Victoria Park, 2:00pm
East Geelong vs. Thomson @ Richmond Crescent, 2:00pm
Saturday, July 13
Anakie vs. North Geelong @ Anakie Reserve, 2:00pm
Geelong West Giants vs. Werribee Centrals @ West Oval, 2:00pm
Corio vs. Belmont Lions @ Shell Reserve, 2:00pm

ROUND 14
Saturday, July 20
East Geelong vs. Inverleigh @ Richmond Crescent, 2:00pm
Belmont Lions vs. Geelong West Giants @ Winter Reserve, 2:00pm
Werribee Centrals vs. Anakie @ Galvin Park, 2:00pm
Bell Post Hill vs. Corio @ Myers Reserve, 2:00pm
Thomson vs. Bannockburn @ Godfrey Street, 2:00pm
North Geelong vs. Winchelsea @ Keith Barclay Oval, 2:00pm

Article continues after this ad
Advertisement

ROUND 15
Saturday, July 27
Thomson vs. Inverleigh @ Godfrey Street, 2:00pm
Bannockburn vs. North Geelong @ Victoria Park, 2:00pm
Anakie vs. Belmont Lions @ Anakie Reserve, 2:00pm
Winchelsea vs. Werribee Centrals @ Eastern Reserve, 2:00pm
Corio vs. East Geelong @ Shell Reserve, 2:00pm
Geelong West vs. Bell Post Hill @ West Oval, 2:00pm

ROUND 16
Saturday, August 3
Inverleigh vs. Corio @ Inverleigh Reserve, 2:00pm
North Geelong vs. Thomson @ Keith Barclay Oval, 2:00pm
Bell Post Hill vs. Anakie @ Myers Reserve, 2:00pm
Werribee Centrals vs. Bannockburn @ Galvin Park, 2:00pm
East Geelong vs. Geelong West Giants @ Richmond Crescent, 2:00pm
Belmont Lions vs. Winchelsea @ Winter Reserve, 2:00pm

ROUND 17
Saturday, August 10
Inverleigh vs. Geelong West Giants @ Inverleigh Reserve, 2:00pm
Werribee Centrals vs. North Geelong @ Galvin Park, 2:00pm
Bell Post Hill vs. Winchelsea @ Myers Reserve, 2:00pm
Corio vs. Thomson @ Shell Oval, 2:00pm
East Geelong vs. Anakie @ Richmond Crescent, 2:00pm
Belmont Lions vs. Bannockburn @ Winter Reserve, 2:00pm

ROUND 18
Saturday, August 17
Geelong West Giants vs. Corio @ West Oval, 2:00pm
North Geelong vs. Belmont Lions @ Keith Barclay Oval, 2:00pm
Thomson vs. Werribee Centrals @ Godfrey Street, 2:00pm
Winchelsea vs. East Geelong @ Eastern Reserve, 2:00pm
Anakie vs. Inverleigh @ Anakie Reserve, 2:00pm
Bannockburn vs. Bell Post Hill @ Victoria Park, 2:00pm

FINALS
Saturday, August 24
Qualifying Final @ St Albans Reserve
Sunday, August 25
Elimination Final @ St Albans Reserve

Article continues after this ad
Advertisement

Saturday, August 31
Second Semi-Final @ St Albans Reserve
Sunday, September 1
First Semi-Final @ St Albans Reserve

Saturday, September 7
Preliminary Final

Saturday, September 14
Grand Final

Advertisement

Keep up to date

Sign up for our newsletter